Custom Purchase 120W IP67 Waterproof Electronic LED Driver
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Usage: | Light |
| Output Type: | Single |
Manufacturer/Factory & Trading Company
360° Virtual Tour
Diamond Member Since 2006
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Years of Export Experience
Experienced Team
Standardized quality control
R&D Capabilities
The export experience of the supplier is more than 10 years
The supplier has 32 foreign trading staff(s) and 15 staff(s) with over 6 years of overseas trading experience
The supplier has a complete and standardized quality control process, check the Audit Report for more information
The supplier has 62 R&D engineers, you can check the Audit Report for more information
Sign In to see all verified strength labels (27)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- ysc120
- Driving Method
- LED Constant Current
- Circuit Structure
- PWM Controlled
- Certification
- TUV, CE, RoHS, ISO9001, CCC
- Power Supply Mode
- Constant Voltage/Current
- Modulation System
- PWM
- In-Out
- Step-down Type
- Power Supply Voltage
- AC85-265
- Pack Sealing Size
- SMD
- Brand
- Yingjiao/OEM/ODM
- Size
- 203X70.3X41mm
- Experience
- 20 Years'experience
- Quick Delievery
- 15-25 Days
- Warranty
- 3 Years' Warranty
- Transport Package
- Box
- Specification
- CCC/CE/TUV/GS/UL/CUL
- Trademark
- Yingjiao&OEM
- Origin
- Ningbo, China
- HS Code
- 8504401400
- Production Capacity
- 2000 PCS/Day
Product Description
LED adaptor&Driver
120W waterproof led power supply with GE UL FCC
Features:
Safety: UL/cUL/TUV/GS/CE/CCC compliance
RoHS Compliance
High efficiency & low power consumption
LED power indicator
Short Circuit Protection
Over Current Protection
Over Voltage Protection
Light Weight & Compact
Environmental:
Operating Temperature: 0 to 40 degrees centigrade
Storage Temperature: -40 to +70 degrees centigrade
Operating Humidity: 10% ~ 90% RH Non-condensing
Storage Humidity: 5% ~ 95% RH Non-condensing
DATA:
DETAILS:
120W waterproof led power supply with GE UL FCC
Features:
Safety: UL/cUL/TUV/GS/CE/CCC compliance
RoHS Compliance
High efficiency & low power consumption
LED power indicator
Short Circuit Protection
Over Current Protection
Over Voltage Protection
Light Weight & Compact
Environmental:
Operating Temperature: 0 to 40 degrees centigrade
Storage Temperature: -40 to +70 degrees centigrade
Operating Humidity: 10% ~ 90% RH Non-condensing
Storage Humidity: 5% ~ 95% RH Non-condensing
DATA:
| Model: | YSC120 |
| Power: | 120W max. |
| Input: | 100-240VAC, 50/60Hz |
| Output Voltage: | 9-48V |
| Output Current: | 0.1-11A |
| Input current: | 1.5A max. |
| Inrush Current: | 65 Amps max. at 230VAC/50Hz,full load |
| Leakage Current: | 0.25mA Max. at 264VAC input |
| Energy Efficiency Level VI : | CoC 5 / DoE 6 / CEC VI |
| No Load Power Consumption : | <0.15W |
| Protections: | Short Circuit /Over Current /Over Voltage |
| Short Circuit Protection (SCP): | Protection to Zero Voltage |
| Over Voltage Protection (OVP): | ≤Vout*150% |
| Over Current Protection (OCP): | 110%-180% |
| Working TEMP.: | -20°C-50°C |
| Working Humidity: | 5%-90% RH non-condensing |
| Storage TEMP.,Humidity and altitude: | -40ºC ~+70°C ambient temperature and a 5% to 95% relative humidity range throughout an altitude range of -60 meters to +5000 meters AMSL. |
| Input Plug: | EU,US,UK,AU etc. type according to customer's choice |
| Certificates and approvals: | UL,GS,CE,EMC,SAA,FCC,CB,PSE,CCC,RoHS,REACH |
| EMI EMISSION: | Radiation Test&Conduction Test: EN 55022/FCC Part 15 Harmonic Test : EN 61000-3-2 Flicker Test : EN 61000-3-3 |
| EMS IMMUNITY: | ESD Test:EN 61000-4-2 RS Test:EN 61000-4-3 EFT Test:EN 61000-4-4 Surge Test:EN 61000-4-5 CS Test:EN 61000-4-6 DIP Test:EN 61000-4-11 |
| MTBF: | 100000 hours minimum at full load at 25ºC ambient |
| Life: | 3-5 years alternative |
| Dimension: | 203*70*40mm |
| Weight: | 527g |
| Packing: | 20PCS/CTN,40*30*20cm |
DETAILS:
| Model: | YSC120-0901100 | YSC120-1201000 | YSC120-1508000 | YSC120-1906000 | YSC120-2405000 | YSC120-4802500 |
| DC Voltage: | 9V | 12V | 15V | 19V | 24V | 48V |
| Rated Current: | 11A | 10A | 8A | 6A | 5A | 2.5A |
| Current Range: | 0-11A | 0-10A | 0-8A | 0-6A | 0-5A | 0-2.5A |
| Rated Power: | 99W | 120W | 120W | 114W | 120W | 120W |
| Ripple & Noise(max.): | 120mVp-p | 120mVp-p | 200mVp-p | 200mVp-p | 250mVp-p | 300mVp-p |
| Voltage Tolerance: | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% |
| Line Regulation: | ±3% | ±3% | ±3% | ±3% | ±3% | ±3% |
| Load Regulation: | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% |
| Efficiency: | ||||||
| Setup,Rise,Hold up time: | 1.5 second max./40 MS max./15 MS max. at 115VAC input and output max. load. | |||||
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- LED Drivers&Power Supplies
- Custom Purchase 120W IP67 Waterproof Electronic LED Driver
Related Categories
Hot Searches
More