High Quality 12W 24V DC Switching Power Adapter Us Adapter
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Usage: | Laptop, Switching, Mobile Phone, Game Player, Digital Camera, Phone, Display |
| Output Type: | AC or DC |
Manufacturer/Factory & Trading Company
360° Virtual Tour
Diamond Member Since 2006
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Years of Export Experience
Experienced Team
Standardized quality control
R&D Capabilities
The export experience of the supplier is more than 10 years
The supplier has 32 foreign trading staff(s) and 15 staff(s) with over 6 years of overseas trading experience
The supplier has a complete and standardized quality control process, check the Audit Report for more information
The supplier has 62 R&D engineers, you can check the Audit Report for more information
Sign In to see all verified strength labels (27)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- YS12U series
- Certification
- TUV, RoHS, ISO9001, CCC, GS/Ce/EMC/RoHS/Reach
- Color
- Black
- Type
- OEM
- Internal Structure
- On-Off Type
- Power Source
- Half-Bridge Type
- Connection
- Plug In
- Brand
- Yingjiao/OEM/ODM
- Packaging
- PE Bag, White Box, Carton
- Protection
- Hipot, Short Circuit, Overvoltage
- Experience
- 20 Years'experience
- Quick Delievery
- 15-25 Days
- Warranty
- 3 Years' Warranty
- Transport Package
- PE Bag, White Box, Carton
- Specification
- UL/CUL/CSA
- Trademark
- Yingjiao&OEM
- Origin
- Ningbo, China
- HS Code
- 8504401400
- Production Capacity
- 1, 000 PCS/Day
Product Description
12W Plug in Switching Power Adapter
Features:
Universal Input: 100-240V AC 50/60Hz
Safety: UL/cUL//CCC compliance
RoHS Compliance
High efficiency & low power consumption
Short Circuit Protection
Over Current Protection
Over Voltage Protection
Light Weight & Compact
Environmental:
Operating Temperature: 0 ~ +40 degrees centigrade
Storage Temperature: -40 ~+70 degrees centigrade
Operating Humidity: 10% ~ 90% RH Non-condensing
Storage Humidity: 5% ~ 95% RH Non-condensing
Mechanical:
Dimensions: 65mm (L)*27mm (W)*39mm (H)
N.W.:70g
AC Input Plug: US 2 flat pin
Output plug: optional
Packing details:
1 piece per plastic bag + inner box
100PCS/CTN
G.W.: 9.6KGS/CTN
N.W.: 8.6KGS/CTN
CTN Dimension: 50(L)*24(W)*34(H)CM
DATA:
| Battery charger | NI-MH battery charger |
| Model: | YS12U |
| Rated Power: | 12W max. |
| Input: | 100-240VAC 50/60Hz |
| Output Voltage: | 6V /9V /12V /13.5V/ 15V /16.5V /18V |
| Output Current: | 0.1-2A Constant Current |
| Input current: | 0.5A max. |
| Inrush Current: | 65 Amps max. at 230VAC/50Hz,full load |
| Leakage Current: | 0.25mA Max. at 264VAC input |
| No Load Power Consumption : | <0.3W |
| Protections: | Short Circuit /Over Current /Over Voltage |
| Short Circuit Protection (SCP): | Protection to Zero Voltage |
| Over Voltage Protection (OVP): | ≤Vout*150% |
| Over Current Protection (OCP): | ≤Iout*150% |
| Working TEMP.: | '-20-50°C |
| Working Humidity: | 5%-90% RH non-condensing |
| Storage TEMP.,Humidity and altitude: | ,-40ºC ~+70°C ambient temperature and a 5% to 95% relative humidity range throughout an altitude range of -60 meters to +5000 meters AMSL. |
| Input plug | EU,UK,US ,AU plug option |
| Certificates and approvals: | CE,EMC,RoHS,REACH |
| LVD | EN 60335-1 /EN60335-2-29 |
| EMI EMISSION: | EN55014-1/EN55014-2 EN61000-3-2 EN61000-3-3 |
| MTBF: | 100000 hours minimum at full load at 25 C ambient |
| Dimension: | 69*27*38mm |
| Weight: | 76g |
| Packing: | 100PCS/CTN, 45*28.5*31cm |
| Model: | YS12-0602000 | YS12-0901000 | YS12-1201000 | YS12-1350800 | YS12-1500800 |
| DC Voltage: | 6V | 9V | 12V | 13.5V | 15V |
| Rated Current: | 2000mA | 1000mA | 1000mA | 800mA | 800mA |
| Current Range: | 100-200mA | 100-100mA | 100-1000mA | 100-800mA | 100-800mA |
| Rated Power: | 12W | 9W | 12W | 11W | 12W |
| Voltage Range: | ±5% | ||||
| Line Regulation: | ±3% | ||||
| LED indicator | Red is charging ,Green is idle and full charged. There will be a continous float charging current 150mA after full charged . |
||||
| Setup,Rise,Hold up time: | 1000ms,50ms,16ms at full load | ||||
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Switching Power Adapters
- High Quality 12W 24V DC Switching Power Adapter Us Adapter
Related Categories
Hot Searches
More