5V 1.2A 6W DC USB Mobile Phone Charger (Us/EU/UK/SAA Plug)
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Usb Number: | 1 |
| Certification: | FCC, CE, RoHS, ISO, TUV, RoHS, UL |
Manufacturer/Factory & Trading Company
360° Virtual Tour
Diamond Member Since 2006
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Years of Export Experience
Experienced Team
Standardized quality control
R&D Capabilities
The export experience of the supplier is more than 10 years
The supplier has 32 foreign trading staff(s) and 15 staff(s) with over 6 years of overseas trading experience
The supplier has a complete and standardized quality control process, check the Audit Report for more information
The supplier has 62 R&D engineers, you can check the Audit Report for more information
Sign In to see all verified strength labels (27)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- YS6E
- Usage
- Game Player, Mobile Phone, Switching, Mobile Phone, Game Player
- Interface
- USB
- Color
- Black
- Power Source
- Half-Bridge Type
- Internal Structure
- on-off Type
- Service
- Provide Customized Service
- Experience
- 20 Years'experience
- Quick Delievery
- 15-25 Days
- Transport Package
- PE Bag, White Box, Carton
- Specification
- CCC/CE/TUV/GS/UL/CUL
- Trademark
- Yingjiao& OEM
- Origin
- Ningbo, China
- HS Code
- 85043190
- Production Capacity
- 3, 000 PCS/Day
Product Description
We are a leading manufacture and export of switching and linear power adapters, transformers, power cords, charger, car chargers, etc
1-6W Switching Power Adapters, CE, RoHS, EMC, EUP compliance.
Switching Power Adapters
5V 1.2A 6W AC/DC USB Power Adapter with ROHS
Model: YSV6 series
Range: 1-6W
Rated Power: 6W
Details:
Features:
Universal Input: 100-240V AC 47/63Hz
Safety: UL/cUL/TUV/GS/CE/CCC compliance
RoHS Compliance
High efficiency & low power consumption
LED power indicator
Short Circuit Protection
Over Current Protection
Over Voltage Protection
Light Weight & Compact
Environmental:
Operating Temperature: 0 to 40 degrees centigrade
Storage Temperature: -40 to +70 degrees centigrade
Operating Humidity: 10% ~ 90% RH Non-condensing
Storage Humidity: 5% ~ 95% RH Non-condensing
1-6W Switching Power Adapters, CE, RoHS, EMC, EUP compliance.
Switching Power Adapters
5V 1.2A 6W AC/DC USB Power Adapter with ROHS
Model: YSV6 series
Range: 1-6W
Rated Power: 6W
Data:
| Model: | YSV6-A/B/E/U |
| Power: | 6 max. |
| Input: | 100-240VAC 50/60Hz |
| Output Voltage: | 3-36V |
| Output Current: | 0.01-1.2A |
| Input current: | 0.2A max. |
| Inrush Current: | 65 Amps max. at 230VAC/50Hz,full load |
| Leakage Current: | 25mA Max. at 264VAC input |
| Energy Efficiency Level VI : | |
| No Load Power Consumption : | <0.15W |
| Protections: | Short Circuit /Over Current /Over Voltage |
| Short Circuit Protection (SCP): | Protection to Zero Voltage |
| Over Voltage Protection (OVP): | ≤Vout*150% |
| Over Current Protection (OCP): | 110%-180% |
| Working TEMP.: | -20°C-50°C |
| Working Humidity: | 5%-90% RH non-condensing |
| Storage TEMP.,Humidity and altitude: | -40ºC ~+70°C ambient temperature and a 5% to 95% relative humidity range throughout an altitude range of -60 meters to +5000 meters AMSL. |
| Input Plug: | EU,US,UK,AU etc. type according to customer's choice |
| Certificates and approvals: | UL,GS,CE,EMC,SAA,FCC,CB,PSE,CCC,RoHS,REACH |
| EMI EMISSION: | Radiation Test&Conduction Test: EN 55022/FCC Part 15 Harmonic Test : EN 61000-3-2 Flicker Test : EN 61000-3-3 |
| EMS IMMUNITY: | ESD Test:EN 61000-4-2 RS Test:EN 61000-4-3 EFT Test:EN 61000-4-4 Surge Test:EN 61000-4-5 CS Test:EN 61000-4-6 DIP Test:EN 61000-4-11 |
| MTBF: | 100000 hours minimum at full load at 25ºC ambient |
| Life: | 3-5 years alternative |
| Dimension: | 46x46x24.5mm |
| Weight: | 40g |
| Packing: | 100PCS/CTN,55x31x53cm |
Details:
| Model: | YSV6-0501200 |
| DC Voltage: | 5V |
| Rated Current: | 1.2A |
| Current Range: | 0.01-1.2A |
| Rated Power: | 6W |
| Ripple & Noise(max.): | 50mVp-p |
| Voltage Tolerance: | ±5% |
| Line Regulation: | ±3% |
| Load Regulation: | ±5% |
| Efficiency: | 70% |
| Setup,Rise,Hold up time: | 3 second max./40 MS max./5 MS max. at 100VAC input and output max. load. |
Features:
Universal Input: 100-240V AC 47/63Hz
Safety: UL/cUL/TUV/GS/CE/CCC compliance
RoHS Compliance
High efficiency & low power consumption
LED power indicator
Short Circuit Protection
Over Current Protection
Over Voltage Protection
Light Weight & Compact
Environmental:
Operating Temperature: 0 to 40 degrees centigrade
Storage Temperature: -40 to +70 degrees centigrade
Operating Humidity: 10% ~ 90% RH Non-condensing
Storage Humidity: 5% ~ 95% RH Non-condensing






Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- USB Chargers
- 5V 1.2A 6W DC USB Mobile Phone Charger (Us/EU/UK/SAA Plug)
Related Categories
Hot Searches
More