Ysl100 100W Constant Voltage LED Driver Manufacturers
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Usage: | Light |
| Output Type: | Single |
Manufacturer/Factory & Trading Company
360° Virtual Tour
Diamond Member Since 2006
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Years of Export Experience
Experienced Team
Standardized quality control
R&D Capabilities
The export experience of the supplier is more than 10 years
The supplier has 32 foreign trading staff(s) and 15 staff(s) with over 6 years of overseas trading experience
The supplier has a complete and standardized quality control process, check the Audit Report for more information
The supplier has 62 R&D engineers, you can check the Audit Report for more information
Sign In to see all verified strength labels (27)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- YSL100
- Driving Method
- LED Constant Current
- Circuit Structure
- Electronic Step-down Transformer
- Certification
- TUV, CE, RoHS, ISO9001, CCC, Ce/TUV/GS/
- Power Supply Mode
- Constant Voltage/Current
- Modulation System
- PWM
- In-Out
- Step-down Type
- Power Supply Voltage
- AC85-265
- Brand
- Yingjiao/OEM/ODM
- Color
- White&Gray
- for
- LED Power Supply
- Uses1
- LED Power Adapter
- Uses
- LED Drivers
- Type
- Switching Power Supply
- Service
- Provide Customized Service
- Transport Package
- PE Bag, White Box, Carton
- Specification
- CCC/CE/GS/TUV/UL/CUL
- Trademark
- Yingjiao&OEM
- Origin
- Ningbo, China
- HS Code
- 8504401400
- Production Capacity
- 2, 000 PCS/Day
Product Description
150W 3A AC DC LED Power Supply with CE UL FCC CCC
1.23 years' experience in power supply field
2. Safety standard: CE/EMC/ERP/RoHS
3. Quick delievery: 15 days
4.3 years' warranty 70-100W Switching Power Adapters.
Model: YSL100 series
Rated Power: 150W max.
Universal Input: 100-240V AC 47-63Hz
DATA:
DETAILS:
Features:
Safety: UL/cUL/TUV/GS/CE/CCC compliance
RoHS & CEC Compliance
High efficiency & low power consumption
LED power indicator
Short Circuit Protection
Over Current Protection
Over Voltage Protection
Light Weight & Compact
Environmental:
Operating Temperature: 0 to +40 degrees centigrade
Storage Temperature: -40 to +70 degrees centigrade
Operating Humidity: 10% ~ 90% RH Non-condensing
Storage Humidity: 5% ~ 95% RH Non-condensing
Mechanical:
AC Input Plug: EU/US/UK/AUS, etc. Optional
Output plug: Optional
Packaging & Delivery
Packaging Details:PE bag,White Box+Carton or as customer's requirement.
Delivery Detail:15-25 days after receipt of client deposit.
1.23 years' experience in power supply field
2. Safety standard: CE/EMC/ERP/RoHS
3. Quick delievery: 15 days
4.3 years' warranty 70-100W Switching Power Adapters.
Model: YSL100 series
Rated Power: 150W max.
Universal Input: 100-240V AC 47-63Hz
DATA:
| Model: | YSL100 constant voltage |
| Power: | 100W max. |
| Input: | 100-240VAC 50/60Hz |
| Output Voltage: | 12-48V |
| Output Current: | 100MA-8300MA |
| Inrush Current: | 65 Amps max. at 230VAC/50Hz,full load |
| Leakage Current: | 2.5mA Max. at 264VAC input |
| No Load Power Consumption : | <0.5W |
| Protections: | Short Circuit /Over Current /Over Voltage/over temperature protection |
| Short Circuit Protection (SCP): | Protection to Zero Voltage |
| Over Voltage Protection (OVP): | ≤Vout*150% |
| Over Current Protection (OCP): | 110%-180% |
| Working TEMP.: | -20°C-50°C |
| Working Humidity: | 5%-90% RH non-condensing |
| Storage TEMP.,Humidity and altitude: | -40ºC ~+70°C ambient temperature and a 5% to 95% relative humidity range throughout an altitude range of -60 meters to +5000 meters AMSL. |
| Certificates and approvals: | TUV-GS CB |
| EMI EMISSION: | Conducted disturbance at mains terminals:EN 55015 Radiation Test&Conduction Test: EN 55015 Magnetic Emission:EN55015:2013 Harmonic Test : EN 61000-3-2 Voltage fluctuation and Flicker Test : EN 61000-3-3 |
| EMS IMMUNITY: | ESD Test:IEC 61000-4-2 RS Test:IEC 61000-4-3 EFT/B Immunity Test:IEC61000-4-4 Surge Immunity :IEC61000-4-5 Conduted RF Immunity: IEC 61000-4-6 Power frequency magnetic field:IEC 61000-4-11 Voltage dips and interruptions,100% reduction: IEC 61000-4-11 Voltage dips and interruptions,30% reduction: IEC 61000-4-11 |
| MTBF: | 100000 hours minimum at full load at 25ºC ambient |
| Life: | 3-5 years alternative |
| Dimension: | 180*66*32mm |
| Weight: | 280g |
| Packing: | 50PCS/CTN,39*38.5*21.5cm |
DETAILS:
| Model: | YSL100-1208300 | YSL100-2404160 | YSL100-3602770 | YSL100-4802080 |
| DC Voltage: | 12V | 24V | 36V | 48V |
| Rated Current: | 8.3A | 4.16A | 2.77A | 2.08A |
| Current Range: | 0-8.3A | 0-4.16A | 0-2.77A | 0-2.08A |
| Rated Power: | 100W | 100W | 100W | 100W |
| Ripple & Noise(max.): | <1% | <1% | <1% | <1% |
| Voltage Tolerance: | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% |
| Line Regulation: | ±3% | ±3% | ±3% | ±3% |
| Load Regulation: | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% |
| Efficiency: | 92% | 92% | 92% | 92% |
| Setup,Rise time | 1 second max./40 MS max. | |||
Features:
Safety: UL/cUL/TUV/GS/CE/CCC compliance
RoHS & CEC Compliance
High efficiency & low power consumption
LED power indicator
Short Circuit Protection
Over Current Protection
Over Voltage Protection
Light Weight & Compact
Environmental:
Operating Temperature: 0 to +40 degrees centigrade
Storage Temperature: -40 to +70 degrees centigrade
Operating Humidity: 10% ~ 90% RH Non-condensing
Storage Humidity: 5% ~ 95% RH Non-condensing
Mechanical:
AC Input Plug: EU/US/UK/AUS, etc. Optional
Output plug: Optional
Packaging & Delivery
Packaging Details:PE bag,White Box+Carton or as customer's requirement.
Delivery Detail:15-25 days after receipt of client deposit.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- LED Drivers&Power Supplies
- Ysl100 100W Constant Voltage LED Driver Manufacturers
Related Categories
Hot Searches
More