| Customization: | Available |
|---|---|
| Output Type: | Single |
| Output Power: | 18W Max. |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency

Specification:
| Model: | YSL36 Dimming series |
| Dimming type | Triac |
| Power: | 18W max. |
| Input: | 100-240VAC 50/60Hz |
| Inrush Current: | 65 Amps max. at 230VAC/50Hz,full load |
| Leakage Current: | 2.5mA Max. at 264VAC input |
| No Load Power Consumption : | <0.5W |
| Protections: | Short Circuit /Over Current /Over Voltage/over temperature protection |
| Short Circuit Protection (SCP): | Protection to Zero Voltage |
| Over Voltage Protection (OVP): | ≤Vout*150% |
| Over Current Protection (OCP): | 110%-180% |
| Working TEMP.: | -20°C-50°C |
| Working Humidity: | 5%-90% RH non-condensing |
| Storage TEMP.,Humidity and altitude: | -40 ~+70°C ambient temperature and a 5% to 95% relative humidity range throughout an altitude range of -60 meters to +5000 meters AMSL. |
| Certificates and approvals: | CE,EMC,RoHS,REACH |
| EMI EMISSION: |
Conducted disturbance at mains terminals:EN 55015 Radiation Test&Conduction Test: EN 55015 Magnetic Emission:EN55015:2013 |
| EMS IMMUNITY: |
ESD Test:IEC 61000-4-2 magnetic field:IEC 61000-4-11 Voltage dips and interruptions,100% reduction: IEC 61000-4-11 Voltage dips and interruptions,30% reduction: IEC 61000-4-11 |
| MTBF: | 100000 hours minimum at full load at 25 ambient |
| Life: | 3-5 years alternative |
| Dimension: | 133*42*30mm |
| Weight: | 140g |
| Packing: | 100PCS/CTN,37.5*28.5*24cm |
Constant Current Series:
|
Model: |
Power (max) |
Input |
Output Current |
Output Voltage |
Effiency |
L*W*H |
|
YSL36D |
18W |
230/120V AC |
1.5A |
12V |
85% |
133*42*30MM |
|
YSL36D |
18W |
230/120V AC |
0.75A |
24V |
85% |
133*42*30MM |






